Zampara Vali

Hikmet Savatlı - 2 Nisan 2021

telefonun başında

Hikmet Savatlı - 2 Nisan 2021

Covid Güncellemesi

Hikmet Savatlı - 2 Nisan 2021

Koronavirüs Pandemisinde 30 milyondan fazla vaka sayısına erişen ve 550 binden fazla insanını kaybeden Amerika, yaralarını sarmak için hızla çalışmaya devam ediyor ve tünelin ucundaki ışık gün be gün aydınlığını daha da hissettirir hale geliyor.

Geçtiğimiz hafta ilk resmi basın toplantısında ABD Başkanı olarak görevinin 100. Gününde ABD’de 200 milyon aşılamaya ulaşılacağı hedefini paylaşan Biden, hedefinin ulaşılabilir olduğunu kanıtlarcasına olumlu adımlarını sürdürüyor. 8 Aralık 2020’de, henüz başkanlık koltuğuna oturmadan önce ilk 100 günde 100 aşılama diye yola çıkan Biden, bu hedefe sadece 58 gün içinde ulaştı. ABD’nin bu başarısında Biden’ın bilime ve aşıya güven veren söylemlerinin payı büyük. Biden, geçtiğimiz günlerde Amerikan Bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’da Amerika’da aşı olmak isteyip de olamamış tek bir kişinin bile kalmayacağını söyledi. Gerçekten de bu hedefe ulaşılması halinden büyük bir devlete yaraşacak bir kutlama olacaktır. ABD, dünyanın lider ülkesi olduğunu bu başarısı ile bir kez daha kanıtlamış sayılacaktır.

ABD’de günlük yapılan aşı sayısı da artıyor. Bugün için günlük aşı sayısı 2 buçuk milyonu aşmış durumda. Hatta önümüzdeki bir iki gün içinde aşılamanın günde 4 milyona çıkacağı biliniyor. Aşı olabilecek gruplar tüm eyaletlerde artıyor. Örneğin New York’ta 24 Mart itibariyle 50 yaş üstü herkesin aşılanması mümkün hale geldi. En kalabalık eyalet olan, 40 milyon kişinin yaşadığı California’da ise 1 Nisan’da aynı gruba aşı hakkı verilmeye başlandı. Alaska’da uzun zamandır isteyen herkese, herhangi bir yaş, hastalık veya iş kriteri aranmaksızın, aşı yapılıyor. Florida, 5 Nisan’da, Kuzey Karolina ise 7 Nisan’da 18 yaşın üstündeki her isteyenin aşı olabileceği müjdesini veriyor. 1 Mayıs’dan sonra ise neredeyse bütün eyaletlerde 16 yaş üstü herkese aşı imkanı sunulacağı söyleniyor.

ABD’de pandemi krizinin sonuna yaklaşıldığı inancı her kesimde aşılanmalarla doğru orantılı şekilde artıyor. Alabama, Georgia, Missisippi gibi güney eyaletlerde hareketliliğin pandemi öncesini bile aşacak şekilde yoğun olduğu konuşuluyor.

ABD’deki aşı karşıtlığı her geçen gün biraz daha azalıyor ve aşı olmak isteyen insan sayısı artıyor. Hatta, uzunca süre aşı konusunda spekülatif açıklamalarla kamuoyunun yanlış yönlenmesine sebep olan eski başkan Donald Trump dahi son bir aydır aşı olunması çağrılarında bulunuyor. Trump, 28 Şubat’taki Muhafazakar Politik Hareket Konferansında Cumhuriyetçilere gidip aşınızı olun diye seslendi. 16 Mart’ta konuk olduğu Fox Haber’de de yine aşının güvenilir ve başarılı olduğunu ifade etti.

Moderna ve Pfizer 12 yaş altı çocuklar için aşı denemelerine devam ediyor. Sonuçların yılın ikinci yarısında alınması ve 2022 başı itibariyle çocuklarda aşılamanın başlayacağına inanılıyor.

ABD’de toplumsal bağışıklığın kazanılabilmesi için genel toplumun en az %80’inin aşılanmış olması gerekiyor. ABD’de nüfusun %23’ünü çocuklar oluşturduğu için çocuklarda aşılama olmadan toplumsal bağışıklığa ulaşılması mümkün gözükmüyor.

Dr. Fauci tüm bu gelişmeler ışığında bile temkinli yaklaşımını sürdürüyor. Zafer ilanı için erken olduğunu; çünkü hala günlük vaka sayılarının yüksek seyrettiğini; ancak köşeyi dönmek üzere sayılabileceğimizi söylüyor. John Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD’de günlük ortalama Covid-19 vaka sayısı halen 50 binlerde seyrediyor.

New York’taki Koronavirüs Sansasyonları

Size biraz şehirdeki koronavirüs dedikodularından vereyim. New York’ta aşı grupları belirlenirken bazı kıstaslar oluşturulmuştu. Buna göre öncelikle sağlık personeli, öğretmen, polis, itfaiyeci gibi toplumla iç içe görev yapan ve ‘essential workers’ diye tanımlanan gruplara aşı yapılmaya başlanmış; ardından hizmet ve özellikle yeme içme sektörünü tekrar canlandırıp ekonomiyi hareketlendirmek için restoran hizmeti verenlere geçilmişti. Ardından kanser, solunum, kalp, bağışıklık veya böbrek rahatsızlıkları, down sendromu, obezite, diyabet, Alzheimer, demans gibi belli hastalık grupları ve hamileler için yaş kriteri aranmaksızın aşı olma imkanı verilmişti. Komşu eyalet New Jersey’de bu gruba sigara içen kişiler de dahil edilmişti.

Her ne kadar hastalık durumunuzu belgelendirmeniz istense de, sonradan yapılan başvurularla bu istek, hasta hakları ve gizlilik gözetilerek kaldırıldı. Belge sunulması gerekmeyince durumu hakkında yalan beyanda bulunarak aşı olma önceliği kazananlar oldu. Tabi bu durum arkadaşlık ilişkilerini bile etkiler hale geldi. Dürüst davranmayıp aşıda öncelik elde etmeye çalışanların çoğu çevresinden tepki toplamaya başladı.

Ayrıca yine bazı yerlerde statü sahibi kişilerin, eczanelerinden elinde kalan aşılardan haberdar edilip randevusuz şekilde aşılandığı anlaşıldı. Bununla ilgili milyon dolara varan cezalar kesildi.

Geçtiğimiz günlerde cinsel taciz suçlamaları ile gündeme gelen New York eyalet valisi Andrew Cuomo, yeni bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. Cuomo’nun kendi ailesine pandeminin ilk zamanlarında, koronavirüs testi olmaları konusunda ayrıcalık uygulattığı iddia edildi. Andrew Cuomo’nun erkek kardeşi CNN International’ın anchormani olarak görev yapan Chris Cuomo geçtiğimiz Nisan ayında koronavirüse yakalanmıştı.

Tabii tüm bu olumsuz dedikodulardan başka güzel gelişmeler de yaşanmıyor değil. Sevgili eşim Ayşın Savatlı’nın da dahil olduğu gönüllü bir ekip, aşı olma imkanı olup randevu almakta zorluk yaşayan binlerce kişi için çalışıp harika sonuçlar elde ettiler. Sosyal medya üzerinden organize olup özellikle yasal statüsü olmayan ya da teknolojiye yaş veya ekonomik sebeplerle erişimde sıkıntı yaşayan gruplar için randevular alıp aşı olmalarını sağladılar.

Twitter’da Çinli Amerikalı bir girişimcinin hazırladığı eş zamanlı randevu noktalarını gösteren Turbovax hesabı da birçok kişinin randevu bulmasına imkan sağladı.

Işığınızla hem kendinizi hem çevrenizi aydınlattığınız nice günler dileğiyle…