Donald “Y.M.C.A” Trump

Hikmet Savatlı - 27 Ekim 2020

Kalbimin içi Cumhuriyet

Hikmet Savatlı - 27 Ekim 2020

Dünyanın Seçimi

Hikmet Savatlı - 27 Ekim 2020

Amerika’dan…

Dünyanın seçimi

Her ne kadar seçim Amerika’nın seçimi olsa da sonuç Amerika Birleşik Devletleri dışında birçok ülkenin de gündeminde. Birçok ülke Amerikan başkanının kim olacağı ile yakından ilgili. Dolayısı ile Amerikan halkının seçimi bir nevi dünyanın seçimi oluyor.

Trump Biden’a karşı

Yaklaşan seçimleri yaklaştıkça her seçim konuşulan “salıncak” (swing) eyaletleri kim alacak tartışmaları yükseliyor. Bununla birlikte seçimin getirdiği sistem sayesinde Hillary Clinton gibi önde götürdüğünüz ve üç milyon farkla kazandığınız yarışı kayıp edebiliyorsunuz. Son seçimlerde ABD eski Başkan’ı Obama “2 tane salıncak eyaleti elinizde tutamıyorsan bu yarışa soyunmayacaktın!” diye yaptığı açıklamalar demokratların kulağına küpe olmuş olacak ki, Biden ve ekibi bu eyaletler için çok fazlası ile titiz davranıyor. Yapılan anketlerde her ne kadar Biden önde olsa da benim gördüğüm rehavete kapılmıyorlar ve çalışmalarına hızla devam ediyorlar.

Peki, bu salıncak eyaletler hangileri?

ABD seçimlerini kazanmak için ülke genelinde rakibinizden fazla oy almanız gerekiyor. Uygulanan iki aşamalı seçimde eyaletlerden gelen 538 delegenin 270’inin desteğini alan aday seçimi kazanıyor. İki partinin kendilerine has “yıkılmaz” kaleleri, ülke genelinde kemikleşmiş oy potansiyelleri var. Bunların dışında kalanlar “kararsız seçmen” yaşadıkları eyaletler de “salıncak” yani bir o yanda bir bu yanda olmasından ötürü bu isimle anılıyor.

Wisconsin: Trump, 2016 seçimlerinde büyük bir sürprizle kazandığı Wisconsin’in genel seçmen yapısı hayvancılığa dayalı bir nüfusa sahip olan beyazların çoğunlukta olduğu bir yapıya sahip. Eyaleti Cumhuriyetçilere verdikten sonra, valiliği de 2018 seçimlerinde Demokratlara vermeleri Biden için iyi bir haber. 10 delegeye sahip Wisconsin seçmeni Başkanın uyguladığı ticaret politikalarından dolayı epey bir zarar etti. Bunun yanında George Floyd ile başlayan ırkçılık olaylarının bu eyalette yüksek olması, Kenosha kentinde siyahi bir Amerikalıların öldürülmesi Cumhuriyetçiler tarafından “ Demokratların kazanması şiddeti ve kaosu daha arttıracaktır” açıklamalarına sebep oldu.

Arizona: Başkan Trump bu eyaleti sadece 4 oyla kazandı. Bu durum bile Arizona’nın ne kadar kararsız bir eyalet olduğunu ortaya koyuyor. 11 delegesi bulunan Arizona’da yaşan genel nüfus latin kökenli! Meksika sınırına yakınlığı, başkanın sınıra duvar örmesi, ABD vatandaşı olmayanlara yönelik çalışma vizelerinin kısması, vatandaş olmayanları sınır dışı etmesi ve sınır dışı ettiği ebeveynlerin ABD vatandaşı çocuklarını bakım yurduna göndermesi günlerce konuşulmuştu. Şimdilik bu eyalet de Biden’a yakın gibi görünüyor.

Kuzey Karolina: Obama’ya kadar Cumhuriyetçilerin kalesi diyebileceğimiz bir eyaletti, Obama’ya 15 delege gönderen eyalet her ne kadar geçen seçim Başkan Trump’a 15 delege gönderdiyse de her iki aday da bu seçimlerde KK için sıkı bir rekabet içerisindeler. Bu eyalette posta ile oy kullanmanın yapıldığı eyalet, çoğunluk seçmen ise Demokrat Parti üyesi. Ayrıca posta ile oy kullanılan eyaletlerde “oylarınıza sahip çıkın”, “sandıkları bırakmayın”, “sahte oy sürecekler” gibi aşına olduğumuz birçok klişe kelimenin sarf edildiğini de ayrıca yazayım.

Michigan: Son seçimlerde 0,3 oy farkla 16 delegesini Başkan Trump’a gönderdi. Michigan Amerikan otomotiv sektörünün kalbi, her sene yapılan Detroit otomotiv fuarı dört gözle beklenir. Bundan dolayı eyalette yaşayan işçi sınıfının kalbini, iş ve aş ile kazanan Başkan Trump rakiplerinin 28 yıllık hegemonyasına son vermişti. Babası eski bir otomobil satıcısı olan Biden’ın başkan yardımcılığında dahi sık sık geldiği, mevcut valinin Biden’ın yardımcısı olabileceği bu eyaleti Demokratlara yakınlaştırıyor.

Pennsylvania: Genel olarak demokratların kazandığı bir eyalet daha geçen seçimlerde 20 delegesini Başkan Trump için başkente gönderdi. Geçen seçimlerde Clinton’ın vaatlerinin eyalet seçmenlerini mutlu edememesi, başkanın ise eyalet genelindeki enerji sektörüne sahip çıkacağını belirtmesi; koronavirüs önlemlerinde zayıf kalınması, sektörün zarara uğraması diğer bir yandan Biden’ın bu eyalette doğmuş olması gibi unsurlara bakınca eyaletin kime gideceği merak konusu.

Florida: Florida her daim tüm seçimlerde kilit rol oynamıştır. Eyaletin 26 delegesini alan ülkenin direksiyonuna geçer gibi bir algı olduğundan Florida adaylar için çok önemlidir. Hatta başkanın New York’tan Florida’ya taşınması biraz da bu eyalete yatırım içindi. Eyalet genelinin karışık nüfus sayısı ve geniş yelpazeye yayılan gelir düzeyi bu eyaleti “acaba” sorusu ile sürpriz kılıyor.

Georgia: bir iki seçim dışında cumhuriyetçileri desteklemiş olan eyalet bu sene 16 delegesini Biden’a verecek gibi görünüyor. Eyalet geneli ırkçılık politikalarının ılımlılığı kazanan adayı belirleyecek. BLM (Black Lives Matter) protestoları bu “ılımlılık” konusunda Biden’a yakın lakin eyalet geneli yaşayan beyazlar Trump’ın “düzen ve huzuru” getirecek seçilmiş kişi olduğuna inanıyor…

7 Salıncak eyalette çok çetin geçecek seçimler ABD başkanının seçilmesinde etken rol oynayacak. Amerikan Başkanı olmak demek dünya geleninde söz sahibi olmak, dünyanın en ücra köşesindeki bir çocuğun adınızı bilmesi ve 330 milyon Amerikalıdan daha fazla insanın başkanı olmanız demektir! Bu sebeple seçimlerin tüm dünyaya güzellikler getirmesini diliyorum.

Amerika’dan şimdilik bu kadar! Gündem bu hafta “Swing Stateler” yani salıncak eyaletlerdi. Haftaya, dünyanın merkezinde her türlü güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Hikmet SAVATLI