Vatandaşlık Sınavı

Hikmet Savatlı - 22 Mart 2016

Suç ve Rıza

Hikmet Savatlı - 22 Mart 2016

Herkes için Sevgi

Hikmet Savatlı - 22 Mart 2016

 

Şehirlere bombalar yağardı her gece… vol 635281

Belçika’da da bombalar patladı. Alman konsolosluğundan bir açıklama gelmezken, Birleşik Devletler, Belçikayı çoktan listesine almış ve gerekli bildirimlerini yapmıştı.

Eiffel kulesi ve Burj Al Arab Belçika bayrağı renklerine büründü. Hal böyleyken ülkemizde bir kesim ne olacak bu memleketin hali konusu üzerine kafalarını, bazıları kendini patlatırken diğer bir kesim ağzının sularını akıtarak bomba patlamasının çok normal bir şey olduğunu, Belçika halkının bununla yaşaması gerektiğini söylüyor.

Bu arada bizim ülkemizde sosyal medyaya giriş engelleyerek internet yavaşlatılırken, Belçika’da devlet telefon hatlarını meşgul etmeyin sosyal medyayı kullanın diyerek interneti bedava yapıp daha hızlandırdı.

Diğer bir yandan ülke yüksek teyakkuza geçti bir takım Avrupa ülkeleri Belçika’ya uçuşları yasakladı, İsrail tüm Avrupa’ya uçuşları yasakladı mesela…

Bir takım insanlar ağızlarının suyu akarak oh ne iyi oldu da Belçika da bomba patladı, hadi burada hükumeti eleştirenler gidin Belçika hükumetini de eleştirin diyor.

İsrail’de Filistin’de de bombalar patlıyor, ona şak şuka yapılmazken, Diyarbakır’da taş taş üzerinde kalmazken, ülkenin doğusu evine gidemez batısı evden çıkamazken işler bu kadar kolay değil…

“Beni bir kez kandırırsan bana ayıp, ikinci kez kandırırsan bu sana ayıp!”

Şöyle düşünelim;

Paris’te 6 ayda 3 defa bomba patlasa, arada da ülkenin en büyük şehrinde 2 defa bomba patlasa, bu sırada Bastia’da iç savaş gibi bir durum olsa Fransız halkı da bizim duymaya başladığımız korkuyu duyar. Bu arada Hollande belki kabinede bir kaç kişinin belki kendisinin istifasını isteyebilir.

Aklıma ülkemizde inşaat yaparken intihar eden japon mühendis geliyor. Hata benim ben insanları öldürebilirdim bunu onuruma yedirmem diyerek intihar etmişti…

Terör her yerde kötüdür!

‪#‎prayforparis‬
‪#‎prayforankara‬
‪#‎prayforistanbul‬
‪#‎prayforbelgium‬
‪#‎prayforphalestine‬
‪#‎prayforisrael‬
‪#‎prayforgod‬

Hastagler bitmez!

Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insan, dil, din, ırk varken çatışmalar bitmeyecektir. Şurada iki farklı takımın tutan iki arkadaş birbirine giriyor hatta öldürüyor. Önemli olan sorumluluk alabilmek ve onun gerekliliklerini yerine getirmek.

12 adet vatandaşımız ölmüştür üzgünüz demek değildir. Bi kere olmuş olsun önemli değil, acımadı ki, acımadı ki, demek hiç değildir.

Şimdi tüm dünya Belçika’ya akacak ve bu insanlar diyecek ki bak kimse bizim yanımızda yoktu biz tek başına herkesin ele geçirmeye çalıştığı bir ülkeyiz!

İlkokulda batının toprağımızda, malımızda gözü olduğunu öğrendik, muasır medeniyet seviyesine geleceğimize gözleri çıkasıca Batılıların diyerek kara büyü sanatında çok ilerledik!

Elin gavuru 4 milyar dolar uzaya gitmeye harcıyor, biz 5 milyar dolara babanın kızına şehvet ile bakabileceğini, yılbaşının haram ama oraya giden turistlere tacizin helal olduğunu öğreniyoruz!

İşte benim buradaki isyanım bu!

Bir kerelik bir şey olsa anlarım!

Fakir bir kişi olsa balla börekle beslerim demiş adam, işte öyle bir şey…

Beni 635281 kere kandırırsan bu kimin ayıbıdır?

Yaşadığım topraklarda huzur istiyorum ben! Çocuğum için 14 yaşında Adana’da tek başına maça gidebilecek kadar, çocuğu dışardayken yüreği rahat anne/babaların olduğu bir ülke istiyorum.

Evden tek parça çıkıp parça parça bir kutuda geri geldiğin bir ülke değil!

Hikmet SAVATLI | The Wisdom