Başkan Trump İtiraf etti

Hikmet Savatlı - 22 Eylül 2020

Washington’da Yangın

Hikmet Savatlı - 22 Eylül 2020

Şimdi Okullu Olduk

Hikmet Savatlı - 22 Eylül 2020
washingtonda yangın

Amerika’dan…

Şimdi okullu olduk!

Koronavirüs tüm şiddetiyle dünyada kargaşa yaratmaya devam ederken, New York için rakamlar son derece iyimser. Geçtiğimiz hafta içerisinde hastalıktan ölenlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, alınan önlemlerin ne denli işe yaradığı ortaya çıkıyor. Her ne kadar iyimser bir şekilde istatistik olarak göstermeye çalışılan sayının birim olarak insan hayatı olduğunu düşündüğünüzde insanın içi ürperiyor.

21 Eylül pazartesi okulların ertelemeli dahi olsa açılacağını düşünerek hazırlık yapanlar bu gün Belediye Başkanı de Blasio’nun sabah haberlerinde “Okulları planladığımız (Daha doğrusu “ertelediğimiz” zamanda açamayacağız!” Duyurusu ile şok oldu. Başkanın açıklamalarına göre “karma eğitim” düzeninde,  anasınıfından ilkokul 3’e kadar olan kısım pazartesi, 3 ve 5. Sınıflar 28 Eylül, 5 ve 8. Sınıflar içinse ekim ayının haftasına kadar açılışı yetiştirmeyi planladıklarını söyledi. Benim fikrimi sorarsanız okulların kasım ortasına bile yetişmeyeceği aşikar!

Bütün bunlardan habersiz uzaktan eğitim için hazırlanan bizler bu pazartesi okula başlayacağız. İlkokul 2. Sınıfa başlayacak oğlum için geçen sene kullandığı tabletini kullanamayacak olması biraz üzücüydü. Her sene belirli markaların (tüm okular aynı markayı öneriyor) kalemleri, boyaları vs… gibi maddeleri olan okula başlama setinin en başında bir “lap top” bulunuyordu. İnternet okulu sabah 8 de başlayacak ve saat 3’e kadar sürecek. Çarşamba, Perşembe ve Cuma olmak üzer geçtiğimiz haftanın üç günü, Ege ile ailecek sabahın 8’inde bilgisayarın başına oturduk. İster ısınma turları, ister sistem deneme. Adına ne derseniz artık…

Geçen sene kullandığımız “seasaw” aplikasyonunu bu sene kullanmadık. Eyalet Eğitim Departmanı bu sene Google ile anlaşarak uzaktan ve karışık eğitim alacak çocuklar için “Google Classroom” uygulamasını uygulamaya koymuş. Bununla birlikte yine Google uzantılı birkaç dosya indiriyor ve sistemin çalışmasını sağlıyorsunuz. Bu yapılan denemeler sistemin sorunsuz çalışması, daha etkin kullanılması için önemli.

Egenin mevcut bilgisayar yerine kendine ait bir bilgisayarı olması çok önemliydi. Yaz ayında okuldan gelen bir mektupta eğer alım gücünüz yoksa okula gidecek çocuklarınızın ihtiyacı olan tablet yada bilgisayar için okula başvurmamız gerektiği yazıyordu. 7 yaşında kendine ait bir mail adresi ve o adres ile girebileceği onun adına alınmış izinler ile birlikte bilgisayara girdiğimiz anda çalışmaya başladı. Türkiye’de “çocuk” diye geçiştirdikleri insanların bu ülkede bir birey muamelesi görmesi burada yaşayanlar adına çok gurur verici. 7 yaşımdayken ben bilgisayarı oyun oynamak için kullanıyordum. Ege ise öğrenmek için kullanıyor! Tabi böyle bir durumda kağıt kalem tarihe mi karışacak bu çocuklar hep ekran başından mı yapacak bu işleri diye düşünmeden de edemiyorum.

Eyalet genelinde bulunan 15 milyon çocuk için okul ihtiyaçları belirli oranlarla karşılanmaya çalışıyor. Belediyenin çocuklara yardım projesinde dağıtılan eşyalar, son derece kaliteli ve kullanışlı. Ağustosun son haftası dağıtıma çıkan yardım ürünlerinden birinin dağıtım yeri, evime çok yakın. Sırada bekleyenleri görüp sorduğumda çanta dağıtıldığını öğrendim. Herkesin maskesi ağzında, sosyal mesafeye dikkatli bir şekilde çantalarını almak için bekliyorlardı. Şehrin çeşitli bölgelerinde çeşitli yardım malzemeleri için kurulan noktalardan faydalanmanız için okulunuzun sizin durumunuzu bilmesi ve bunu Eyalet Eğitim Departmanına iletmesi gerekiyor. Sonrasında size yardımların nerede, ne zaman dağıtılacağını anlatan bir posta gönderiyorlar ve sizden ekstra bir ücret almıyorlar. Bunun yanında eyalet, devlet okulunda okuyan bu 15 milyon çocuk için okula gelemeyecek olanlar için okullara harcayacağı paraları çocukların anne/baba yada koruyucularına göndereceğini açıkladı.

Okulların açılmasından önce, okula gelecek tüm görevlilerin koronavirüs testi yaptırmasını zorunlu. Bronx’da bulunan PS 811’de iki öğretmenin testinin pozitif çıkması sebebi ile okul süresiz kapatıldı. Öğretmenler sendikası geçtiğimiz hafta mitingler düzenleyerek okulların güvenliğini şiddetle sorgulamıştı. New York Şehrinin beş ana ilçesinden biri olan Bronx genelinde öretmenler, iyileştirmelerin gerektiği gibi yapılmadığını, sağlık durumundan, kendilerini güvende hissetmediklerini söyleyerek okul dışındaki açık alanlardan çalışmaya çalışıyorlar.

Eyalet Korona koruma kapsamında aldığı bir karar ile okullar isterse etrafında bulunan yolları, kaldırımları yada parkları eğitim yapmak için kullanabilecekler! Kışın sıcaklığın soğuk günlerde -10’a kolayca düştüğünü ve bu durumda ne yapılacağını kimse henüz sormadı.

Yeni okul yılının tüm çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve eğitim sektöründe çalışan tüm emekçilere hayırlı uğurlu olmasını, hastalığın bitişi ile birlikte kahkahaları ve koşuşturmaları ile okullarına dönmelerini diliyorum.

***

BM’de Türk Başkan

New York Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır getirildi. Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde düzenlenen törende 74. Genel Kurul Başkanı olan Nijeryalı Tijjani Muhammad-Band’dan görevi devraldı.

Birleşmiş Milletler 75. Yıl dönümünü kutlarken 193 ülkenin temsil edildiği kurumun 75. Genel Kurul Başkanlığını bir Türkün yönetecek olması çok heyecan verici. Genel Kurula 178 ülkenin desteğini alarak seçilen Bozkır, 2021’in Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, uluslararası toplumun genel düşüncelerini yansıyan kararlar alınıyor. Başkan, oturumları yöneterek kurumların işleyişini denetliyor. Her yıl eylül ayında dünya liderleri Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde bir araya gelir ve görüşmelerde bulunurlardı. Bu görüşmeler bu yıl Koronavirüs sebebi ile sanal ortamda gerçekleştirilecek. Devlet ve hükmet başkanları toplantıya video mesaj ile katılacaklar.

Kimdir Volkan Bozkır?

 22 Kasım 1950’de Ankara’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bozkır, kariyer diplomatı olarak Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibi.

Volkan Bozkır, 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. hükümette Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevlerini üstlenen Bozkır, 64. hükümette yeniden AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak yer aldı.

***

Başkan Trump Nobel Ödülüne aday gösterildi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Norveçli aşırı sağcı bir politikacı tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi. Norveç Parlamentosundan Christian Tybring-Gjedde, Başkan Trump’ı İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri yakınlaşması için, İsveç Parlamentosundan, Magnus Jacobsson ise Kosova – Sırbistan arasındaki anlaşmaya vesile olması sebebi ile aday gösterildi. Başkanın 3.5 yıllık görev süresi boyunca yaptıklarını referans göstererek “Tabi ki benden daha iyi bir aday düşünemiyorum!” demesi gerek sosyal medyada gerekse başkent Washington’da gündem yaratmıştı.

Kuvvetle muhtemel Başkan Trump bu ödülü alamayacak! Her ne kadar aşırı sağcı bir Norveçli parlamenter tarafından bu ödüle aday gösterimmiş olsa bile, Nobel seçici kurulu ve ülke geneline hakim liberal yapı ödülü sürpriz birine verecektir. 2009 yılında Başkan Obama’nın ödül alması bile birçok eleştiriyi beraberinde getirmişti.

Nobel Barış Ödülü 1901 yılında, Alfred Nobel tarafından “insanlık için hizmet yapanlara” verilmek üzere başlatıldı. 2015 yılında Orhan Pamuk, 2005 yılında ise kimya alanında Aziz Sancar bu ödülü kazanmıştı…

Başkanlık seçimlerine doğru

Amerika Birleşik Devletlerinde Koronavirüsten sonraki başlıklar seçimler! Virüs olmasaydı adaylar halkla daha çok iç içe olur, münazaralara toplu konuşmalara katılır ve televizyonlarda daha çok görünürlerdi.

Trump ve Biden arasında geçecek başkanlık mücadelesinde “swing state” (kritik eyaletler) önemini bu sene gösterecek! Geçtiğimiz seçimlerde eski Başkan Obama, Hillary Clinton’a “3 tane swing state de kazanamıyorsan başkanlık yarışında ne işin var!” diye çıkışması çok konuşulmuştu. Bu “kritik” eyaletlere baktığımızda Biden’ın 49’a 45 bir üstünlüğü var.

Peki, “Kritik Eyaletler” hangileridir?

Arizona, Florida, Michigan, North Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin. Başkan Trump son zamanlarda sürekli bu eyaletlerde…

Seçimlere yaklaştıkça münazaralar TV kanallarında yayınlanacak. Ülke genelinde kararsız oyların etkilendiği bir unsur olarak görülen bu münazaralar çok önemli! İlk münazara 29 Eylül’de Ohio’da, ikincisi 15 Ekim’de Florida’da, üçüncüsü ise 29 Ekim’de Tennesee’de yapılacak. Büyük bir ihtimalle Başkan Trump sazı eline alacak ve rakibi ile yüksek perdeden alay etmeye çalışacak. Zira “Maskeni çıkar ne dediğin anlaşılmıyor yaşlı adam” gibi söylemleri kendi basın toplantısında kullanıyor.

Kritik eyaletler denkleminde bana öre çözüme yakın olan aday Biden! Kamala Harris gibi bir başkan yardımcısı seçerek bu git gelli eyaletlerdeki oyları hedefliyor. Başkentin siyasi gazetecileri Harris’i “genç Obama” diye lanse ediyor.

***

9/11 Anma törenleri

Her sene buruk geçer 9 Eylül anma törenleri lakin bu sene biraz daha buruktu! Kazada yakınlarını kaybeden insanların bir araya gelerek bir sinerji ve birliktelik oluşturdukları finans bölgesinde bu yıl korona hakimdi!

Medyafaresi Amerika Birleşik Devletleri temsilcisi Ayşın Akyarlı’nın haberine göre bu yıl koronavirüs nedeni ile her yıl yapılan kutlamalar bu yıl yapılamadı. Konuşmalar, anmalar kısa bir video klip ile yapıldı. Her yıl hayatını kaybedenlerin adı okunur, aileleri onlar hakkında kısa bir konuşma yapardı. Bu yıl isimler banttan okundu. Habere göre 2001 yılındaki kazada ölen insanların parçaları günümüzde halen o bölgedeki yapıların klima filtrelerinde, kimsenin görmediği köşelerden çıkıyordu.

Amerika’dan şimdilik bu kadar! Gündemi üç ana başlıkta toplamak istedim. Haftaya, dünyanın merkezinde her türlü güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Hikmet SAVATLI