Gara Gara Düşünüyorum

Hikmet Savatlı - 5 Mart 2021

Zampara Vali

Hikmet Savatlı - 5 Mart 2021

Stop Erdoğan

Hikmet Savatlı - 5 Mart 2021

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden beri ilk kez bir hava saldırısı emri verdi. Geçtiğimiz günlerde Erbil’deki Amerikan güçlerine ve müttefiklerine yönelik saldırı gerçekleştiren İran destekli milislere misilleme niteliğinde bir hava saldırısı emri verdi. Bu saldırı, Biden başkanlığının ilk hava saldırısı oldu.

Pentagon basın sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, roket saldırısının amacının İran ile düşmanlığı arttırmak değil; Erbil olaylarının faillerini cezalandırmak olduğu söylendi.

Saldırının gerçekleştirildiği, Suriye’nin doğusunda, Irak sınırına yakın alanın stratejik olarak belirlendiği; bölgenin İran destekli Şii milislere kaynak ve depo sağlayan binaların bulunduğu bir alan olduğu;Kata’ib Hizbullah ve Kata’ib Sayyid al-Shuhada gibi gruplar tarafından sınır kontrol noktası olarak kullanıldığı belirtildi. Hedef alınan binalarda milis savaşçıların savaş malzemelerinin ve silahlarının olduğunu söylediler. Saldırılan alanın belirlenmesinden Irak istihbaratından da yararlanıldığı biliniyor.

Göreve geldiği günden beri barış temelli mesajlar veren Başkan Biden’ın diplomatik gerginliklere yol açmamak için en düşük seviyeli saldırıya izin verdiğini; Pentagon tarafından kendisine sunulan diğer senaryoların çok daha geniş hedefli ve daha fazla grubu hedef alacak ölçekli olduğu anlatıldı.

Biden’ın izin verdiği ölçülü ve orantılı askeri karşılığın koalisyon ortakları ile mutabık kalınarak gerçekleştirildiği açıklandı. Gerçekleştirilecek hava saldırısı öncesi, geçtiğimiz Salı günü konu hakkında Biden ile Irak Başbakanı Mustafa Al-Kadhimi arasında telefon görüşmesi yapıldığı açıklanmıştı.

Güvenlik Sitesi Aurora Intel’in paylaşımına göre, bölgede üç patlama oldu ve hava saldırısı öncesi bir araç konvoyunun geçtiği belirlendi. 

İran destekli misillerin 15 Şubat’ta gerçekleştirdiği Erbil’deki saldırıda bir kişi ölmüş ve içinde Amerikalıların da bulunduğu altı kişi yaralanmıştı. Ayrıca Bağdat’ta da ayrı bir saldırı ile ABD askeri üssü hedef alınmıştı.

Başkan Biden’ın İran ile ilişkileri normalleştirmeyi istediği ve eski başkan Donald Trump döneminde İran ile Amerika arasında iptal edilen nükleer anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi için çaba sarf ettiği biliniyor.

Amerika’da, diğer bir Ortadoğu ülkesi olan, Suudi Arabistan ile ilgili Türk&Amerikalı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili kamuoyuna açılanacak CIA istihbarat raporları öncesi Suudi Kral Selman ile Biden’ın bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesi, sonrasında yaşanan hava saldırı ile birlikte değerlendirildiğinde Ortadoğu’da pozisyonların alınmaya başlanıyor olabileceği düşüncesini akıllara getirdi.

Erdoğan’ı durdurun.                    

Sosyal medyaya geçen gün bir video düştü. Times meydanındaki bir çok panoda ve çekmeli araçlarda “Erdoğan’ı durdurun” yazan bir reklam furyası döner oldu. Konuyu biraz derinleştirdim, araştırmak istedim ve Times Meydanına gittim. Bahsi geçen panolarda bu ilanları göremesem de birkaç kamyon ile karşılaştım. Reklamın altında www.silencedtrurkey.org uzantılı bir internet sitesi var. Biz kimiz’den misyon, vizyona kadar her türlü bilgilieri içinde bulunduran, bağış toplayan, burs veren haber paylaşan bir internet sitesi.sonradan aklıma bu araçları ne zaman gördüğüm geldi, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler toplantısına katıldığı zaman onun alehine propaganda yapmak üzere New York sokaklarında geziyordu. Siteye girip biraz okuyayım istedim ve telefonumda “Selahattin Demirtaş” ‘ı aramalarda yapmak isteyip istemediğimi sordu.

Raporlar, yazılar, makaleler arasında “eski” Türkiye’ye dönüş, insanların nasıl istismar edildiği, basın özgürlüğü gibi bir çok konu başlığı altında yazılar vardı. bu arada iletişim ve açık adresleri bir telefonla belirtilmişti.

Her ne olursa olsun ülkemizin adının, başkanının bu denli olaylara karışmasını, anti propaganda yapılmasını anlayabilmiş değilim.

Bu esnada ülkemizde harekete geçen Ankara gerekli mercilere başvuruda bulunarak, karşı hamle için harekete geçti. dolayısıyla başsavcılık ‘tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amerika’nın New York eyaletindeki bir kısım caddelerde bulunan reklam panolarında: ‘STOP TRIPLED IN FEMICIDE ERDOGAN’S TURKEY’, ‘5,000 WOMEN +780 BABIES ARE POLITICAL PRISONERS IN TURKEY’ şeklinde ilanların verildiği, bu ilanların giderlerinin Türkiye’deki sessizler tarafından karşılandığı ve organize edildiğine dair videoların bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine, yapılan paylaşımlar ihbar kabul edilerek reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.” Olayla ilgili AKP’den de açıklama gelmiş ayrıca ABD’de yaşayan Türkler’de aşırı tepki verdik.

New York’taki Times Meydanı’nda FETÖ terör örgütü mensupları tarafından verildiği öne sürülen dijital ekran reklamına hem Amerika’daki hem Türkiye’deki vatandaşlardan sert tepki gördü. ABD’de faaliyet yürüten ‘Advocates of Silenced Turkey’ adlı oluşum tarafından verilen reklama Twitter üzerinden tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Çelik ise şunları kaydetti:

İHANET ŞEBEKESİ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ

* FETÖ terör örgütü Türkiye düşmanı, tüm ihanet projelerinin gönüllü kölesidir. FETÖ yöneticileri tıpkı PKK gibi insanlık düşmanı ve Türkiye düşmandır.

* Bunların Cumhurbaşkanımıza saldırıları milletimize düşman oldukları içindir. Bu ihanet şebekesi Türkiye’yi durduramaz, Cumhurbaşkanımızın kararlı yürüyüşünü durduramaz.

* FETÖ ihanet planlarının önünde en büyük engel olarak Cumhurbaşkanımızı gördüğü için dünyanın her yerinde Erdoğan düşmanlığı yapıyor. FETÖ terör örgütü, Türkiye düşmanı bir ihanet şebekesidir.

* FETÖ, Türkiye’ye düşmandır, bu nedenle Cumhurbaşkanımıza düşmandır. Bu ihanet şebekesi, New York’ta ‘stop Erdoğan’ başlıklı yalan dolu ilanlarla Sn. Cumhurbaşkanımızı hedef alarak ihanetlerine yeni bir sayfa ekledi” dedi. (İHA)

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Hikmet SAVATLI