NYC Sokak Yemekleri Festivali

Hikmet Savatlı - 29 Haziran 2017

Ağladıkça

Hikmet Savatlı - 29 Haziran 2017

Yeni Ehliyet

Hikmet Savatlı - 29 Haziran 2017

Ehliyet yenilemek!

Ne kadar zor olabilir ki?

Bazı insanlar vardır işleri hiç doğru gitmez, lakin bu iş bilmemezlikten yada işi doğru dürüst yapmamalarından kaynaklanmaz; sadece şanssızdırlar, benim gibi…

Ehliyetler bildiğiniz gibi yenileniyor, onlarda modern zamana ayak uydurup “akıllı” oluyor. Tabi bunun için uyulması gereken prosedür ve kanunlar var.

Sağlık raporu
Harç bedeli (13+2TL)
Eski ehliyet

Gerekli belgeleri toplayıp emniyet müdürlüklerinden online randevu alarak saatinde görüşmeye gidip geçici ehliyetinizi alacak ve posta yolu ile yeni ehliyetinizin gelmesini bekleyeceksiniz.

Buraya kadar herşey çok güzel…

Önce harç yatırmak için EGM’nin sayfasındaki anlaşmalı bankalara gitmeniz gerekiyor. Ben İş bankasına gidiyorum ve ehliyet için bedel yatıracağımı söylüyorum. 13 lirayı alabiliriz ama 2 lirayı alamayız onu halk bankası, ziraat bankası yada Vakıfbank’tan yatırabilirsiniz cevabını alınca, hepsini ziraatten yatırırım diyerek teşekkür edip çıkıyorum. Ziraat bankası ben 2 lirayı alırım ama 13 lirayı alamam diyor, çıkıp Halk bankasına gidiyorum keza aynı cevap. Bu sırada online ödeme kabul edilmiyor. En son Vakıfbank tüm harç bedellerini alabildiğini ve işlemimi yapacağını söylüyor. 23 Nisan olmamasına rağmen neşe doluyor insan. Zira sıra numarası al otur bekle sıra gelsin derdini anlat epey bir zaman kaybı…

Sonrasında EGM’nin sayfasında aile hekiminden sağlık raporu maddesi için poliklinik yoluna düşüyorum. Sıra bekleyip, derdimi anlatıp raporumu alıyorum.

5 ay önce almış olduğum randevuma gidiyorum. Ülkemizin durumu malum, aranıyoruz saat geçiyor. Aranmaktan sonra ehliyet sırası denilen ilk sıraya giriyoruz. Parmak izi veriyoruz (daha önceden var allahtan ama prosedür gereği bekliyoruz, parmak izi vardır kağıdını alıyoruz) sıra numarası alıp beklemeye devam ediyoruz. Çok şükür ayakta değil oturuyoruz. Randevu saatimiz yarım saat geçiyor ve sıramız geliyor. Belgelerimizi verip gerekli yerleri imzalayıp teşekkür edip çıkacakken Ayşın’ın yanında işlem yaptıran adamın serzenişi ile tüm elemanların onu izlemesinin bitmesini bekliyoruz.

Adını hatırlamadığım vatandaş işinden izin almış iki gündür rapordu şuydu buydu cebelleşiyor. Nitekim işi olamıyor çünkü dün yönetmelik değişmiş (EGM’nin sayfasında bununla ilgili güncel bilgi yok) ve sağlık raporu formları tek tipe bağlanmış! Tabi eşim ve benim aldığımız raporlar Almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık statüsü gereği kabul edilmedi. Müdür yardımcısı bir hanımefendi geldi, hepimize bağırdıktan sonra “bana bağırmayın saat daha 10!” Dediği sırada, vatandaşın;
“Hanımefendi biz sizi dinliyoruz ve konuşmuyoruz işimizi yapmak istiyoruz” diye gayet kibar ve sakin bir ses tonu ile aldığı cevap ile evraklarımız toplandı tamam dava edin beni denildi vs. Bu esnada hayatımda gördüğüm en kibar polis memuru İsmail’in yönlendirmesi ile çıkıp en yakın poliklinikte sağlık raporlarımızı baştan aldık. Evraklarımızı verdik geçici ehliyet belgelerimizi aldık.

Yeni ehliyetler posta ile gelecek…

2 gün sonra telefonuma mesaj geldi, kargonuzu teslim aldık adresinize ulaştıracağız. (İzmirde deprem olduğu gün) hali ile evde olmak istemiyor insan ama ehliyeti online takip ediyorum, ertesi gün bekledim ve kapı çaldı.

Üzerinde PTT Kargo Montu olan bir kurye

Abi ben size ehliyetinizi verdim mi dedi?
Hayır deyince gitti yarım saat sonra bir daha geldi ben ehliyeti dağıtım merkezinden aldım. Arabada mı yolda mı düşürdüm ne yaptım bilmiyorum dedi…

Ne diyebilirim ki? Ehliyetimi bul dedim. Ertesi gün benden şikayetçi olmayın diye geldi! Sonraki gün bir daha sonraki gün gelip numarasını bırakmış. PTT kargo genel müdürlüğüne telefon açtım. Konunun muhatabı izmir konak PTT kargo dağıtım merkezidir orası ile görüşün denildi. Aradım müdür Mehmet bey ile konuştum.

Konuşmamızda biz emniyete yazı yazacağız ehliyetiniz yeniden gönderilecek dendi! Bir hafta bekledim bayramdan sonra müdürlüğe gittim, Mehmet beyi bulup dersimi anlattım.

Sonuç,

PTT evet ehliyetinizi kaybettik kusura bakmayın kağıdı ile evrak kaybına karşılık 117TL verdi. EGM Ankara’yı aradım şu numaraya danışın dediler o numarayı açan olmadı, iki gün aradım. İzmir EGM cevap vermedi zaten Yenişehir Emniyete gittim derdimi anlattım.

Hea kayıııp baştan baş vuracaksınız dediler. Online randevu aldım, sabahın köründen beri bekliyorum. Sıra geldi evrakları verdim durumu anlattım. Ben yeniyim bu işlemi bilemiyorum şefime sorayım dedi iki saattir şef gelecek…

Gök taş yapsa bana kaya düşecek…

Devam ediyoruz…

Şef 11.30 gibi gelmedi, biz telefon açtık, memur arkadaş durumumu anlattı ve ehliyeti sanki ben kaybetmişim gibi tutanak tutulması gerektiğini buyurdu. Oysa benim elimde PTT kargonun vermiş olduğu “ehliyetinizi biz kaybettik” yazısı vardı.

Tutanak için Urla emniyetinde (yan bina) karakola gittim. Tutanak tutturmak istediğimi söyledim. İkametgaan neresi biyefendi diyen polis memuru, soruşturma geçiremem ben git ikametgah adresine bağlı karakola dedi.

Gittim Hatay polis merkezine! Durumumu anlattım
-“e bunu PTT kaybetmiş sen değilsin ki, git derdini Yenişehir’e anlat!” Sonuç alamazsan gel sana yardım eder, mağdur etmeyiz dediler…

Öğle tatili sonrası

Sağlık raporu
Kayıp ehliyet harç bedeli (117+22TL)
Tutanaklar
Ve dualarla

Yenişehir’e gittim bir kaç kişiye danışıp ne yapmam gerektiğini anlamaya çalışan ben sonunda işi, mevzuatı, görevini iyi bilen bir memura denk geldim. İşlemlerimi “kayıp ehliyet” olarak tutanak tutturmadan elimdeki evraklarla yaptı…

Çıkarken bankoda görevli bana baştan randevu al işlem yaptır diyen memura ablaya da selam olsun

Şimdi korkulu bekleyiş ehliyet gelecek mi?

Hikmet Savatlı