telefonun başında

Hikmet Savatlı - 9 Nisan 2021

24 Nisan

Hikmet Savatlı - 9 Nisan 2021

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında yılladır süregelen Ermeni soykırımı parlamentoda kabul edilecek mi? edilmeyecek mi? yeni hükümet bu konuya nasıl bakacak?

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’daki basın toplantısında Başkan Biden’ın sözde Ermeni soykırımını tanıyıp tanımayacağına ilişkin bir soru soruldu. Basın Sözcüsü Jen Psaki, Senatör Robert Menendez’in,Başkan Biden’a sözde Ermeni soykırımını tanıma gayretlerini bildirdikleriniama an itibariyle bu konudaki politikalarında gelişme olmadığını dile getirdi. Başkan Biden geçtiğimiz zaman içerisinde bu konu hakkında soykırımı tanıyacağını zaten belitrmişti. Bununla birlikte Başkan yardımcısı Kamala Harris soykırımdan kaçan Ermenilerin varislerinin çoğunlukta yaşadığı Kaliforniyadan olması başkan ve yardımcısının bu konu hakkında ne denli kararlı olduğu anlaşılmalı.

Daha öncesinde 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan tasarı, oy birliği ile kabul edilmişti. Her ne kadar yasa düzeyinde bir hareket olmasa da Birleşik Devletlerde yaşayan güçlü Ermeni diasporası ve onlarla birlikte hareket eden Türk karşıtı gruplar için büyük bir zaferdi. Türk hükümeti ile işler iyi gitmediği gibi ABD’nin bu adımı ikili ilişkileri daha çıkılmaz bir hale getiriyor.

Liderler Zirvesindeki Türkiye açıklamalarının yankıları şu yönde oldu. Başkan Biden video konferans ile katıldığı zirvede birlik ve beraberlik çağrıları yaptı. Ekonomi, göç, toplumlar arası iletişim ve seyahat gibi konularda Türkiye ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi kararının iki başkentte de olumlu karşılandığı anlaşılıyor. Bununla birlikte AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yumuşaması sorunların çözülmesi anlamında tam destek vereceklerini belirtti. Bununla birlikte Turk – Yunan gerginliğinin azalmasından ötürü ABD dışişleri bakanı Blinken Biden hükümetinin memnuniyetini belirtti. Görünen o ki yaptırımlarla değil uzlaşma yolu ile mevcut sorunları çözmeye gidecekler ki bu iyi haber.

Asyalı Nefreti (Kung-Flu)

İddialara göre her şey eski Başkan Trump’ın “çin virüsü” terimini kullanması ve akabinde çinden kung-fu çıktı virüs de çıktı diyerek iki kelimeyi bir oyunla birleştirip “kung-flu” teriini kullanması ile başladı. marjinal grupların kaşıyarak toplumu bölmek bu sonuçları doğurur.

Kaliforniya Eyalet Üniversitesinin Nefret ve Aşırılık Çalışmaları Merkezi’nin polis raporlarına dayanarak yaptığı çalışmaya göre: ABD’nin en büyük 16 şehrinde bildirilen nefret suçlarının sayısının 2019 yılında 49 iken, 2020 yılında 122’ye yükselmesi dikkati çekti. Asya ve Pasifikli Amerikalılara Nefret Suçunu Durdur isimli insan hakları grubunun raporunda ise ABD genelinde Mart-Aralık 2020’de Asya kökenlilere yönelik toplamda 2,800’den fazla nefret suçu işlendiği kaydedildi.

Asyalı vatandaşlara karşı olan nefreti durdurmayı tetikleyen olaylardan biri de geçtiğimiz günlerde Georgia eyaletinde üç farklı masaj salonunda düzenlenen silahlı saldırıda aralarında asyalıların olduğu 8 kişinin ölmesi ile başladı.

ABD Başkanı Joe Biden bu konuyla ilgili ilk kez yaptığı açıklamasında ise, “Yaklaşık 2 milyon Asya kökenli Amerikalı vatandaşımız, şu anda Kovid-19 salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alarak hayat kurtarma çalışmalarına rağmen sokaklarda korku içinde yürüyor” ifadesini kullandı ve ırkçılığın her türlüsüne karşı olduğunu bildirdi. Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yapılan bu saldırıları kınadığını bildirdi.

Geçen gün New York’un göbeğinde, 65 yaşındaki Asya kökenli yaşlı bir kadına saldıran 38 yaşındaki Brondon Elliott’u konuşuyordu. Şiddet maduru kadına STK’lar nezdinde 175 bin dolar iane yardımı toplandı. Elliott’un davası sürerken metroda başka bir asyalının öldüresiye dövüldüğü videoları sosyal medyayı salladı. Her gün değişik ve şaşkınlıkla izlediğimiz videolar izlemeye başladık ki bu hiç New York’a göre değil.

Aşıdan haberler

Nisan 5, itibarıyla 16 yaş üzeri aşılamalarına başlandı. ABD günde 4 milyona yakın aşılama yaparak yakalanması zor bir istatistik ortaya koyuyor.

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Hikmet SAVATLI