Ben Joe

Hikmet Savatlı - 4 Şubat 2021

Clubhouse ve Boğaziçi

Hikmet Savatlı - 4 Şubat 2021

Hızlı Başlangıç

Hikmet Savatlı - 4 Şubat 2021

Başkan Biden’ın Beyaz Saray’a yerleşmesi ülke genelinde bir rahatlamaya sebep oldu. Joe elinden geldiğince daha önce beyan ettiği taahhütleri yerine getirmeye çalışıyor. Bu sırada başkanlık yemin töreninin istatistiklerine göre yaklaşık 40 milyon kişinin bu töreni izlediği ve bu rakamın Başkan Trump’ın 4 yıl önceki yemin töreninden 1 milyon kişi daha fazla olduğu açıklandı.

Bakan Biden resmi görevinin ilk 3 gününde 30 kararname imzalayarak bir rekor kırdı. İmzaladığı kararnameler arasında Covid19 ile mücadeleden ülke geneli geçmiş dönem yönetimlerden kalan “enkaz” temizleme işlemleri olarak yorumlayabiliriz. Önceki başkanlardan Donald Trump 4, Barack Obama 8, George W Bush 2, Bill Clinton 2 kararname imzalamıştı. Daha önce münazaralarda ısrarla vurguladığı, Amerikan ürünü kullanımı, adalet, iklim, sağlık gibi konularda yaptığı düzenlemeleri sırasıyla açıklayacak. Her ne kadar kararnamelerin ağırlığı domestik gibi görünse de uluslararası konularda bir takım kararlar açıklandı.

Kanada işe yapılan KeystoneXL petrol boru hattı projesi iptal edildi. Rus muhalif lider Aksey Navalini’nin tutuklanması ve protestolarda gösterilen şiddete kınama yapılarak Şubatta bitecek “Yeni Stratejik Silahları Azaltma Antlaşmasını” 5 yıl daha uzatma teklifinde bulunacağının bilgisi ortaya çıktı ve bununla paralel Beyaz Saraydan bu bilgileri destekler açıklamalar yapıldı. Biden sürekli her platformda Paris iklim anlaşmasının önemine değinerek bu antlaşmaya geri dönmeleri gerektiğini söylüyordu ki, İklim Elçisi John Kerry bununla ilgili bir açıklamayı Hollanda’da yaptı. Eski Başkan Trump’ın bir gecede çıkardığı ve sabahına İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve yemen gibi Müslüman ülkelerden gelen vatandaşların ülkeye giriş yasağını iptal eden kararname ilk imzalananlar arasında. ABD’ye yurtdışından geleceklerin 72 saat önceden PCR testi yaptırma zorunluluğu geldi.

Bunca hızlı başlangıcın içerisinde ABD başkanı Kanada Başbakanı, İngiltere Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Beyaz Saraydan yapılan açıklamaya göre Rusya, Çin İran hakkında bilgi mütalaasında bulunulduğu belirtildiğinden hareketle dış siyasetin rotasının öncelikli konu başlıkları ortaya çıkmış oldu.

Bütün bunlarla birlikte göreve gelen Biden hükümetinin alt kadroları kendi mevkidaşları ile ortak görüşmeler yaparak hükümetin dış politika konusunda izleyeceği yol hakkında görüşmelerde bulundu. ABD’nin şu an içerisinde bulunduğu kargaşa ortamı ve dünya genelinde mevcut korona tehlikesinden dolayı Başkan Biden’ın şu an bir yurt dışı gezisi yapacağını düşünmüyorum. Kanada ve İngiltere benim muhtemel tahminlerim. Bildiğiniz üzere Başkan Trump ilk seyahatini Sudi Arabistan’a sonrasında ise İsrail’e yapmıştı. Kanada ve İngiltere tahminimin ardında Başkan Obama’nın da ilk bu ülkeleri ziyaret etmesinden ve Biden’ı 3. Obama dönemi gibi görmemden kaynaklandığını da ayrıca söylemeliyim.

Türkiye ile ilgili henüz bir açıklama ilk hafta içerisinde yoktu, bununla paralel Türk – Amerikan ilişkileri ne şekilde şekillenecek bekleyip göreceğiz. Zira Blinken’ın “Sözde ortağımız” açıklamalarından sonra Trump döneminden kalan elektriklenmenin füzeler ile olan sorunla ne yönde çözüleceği şuan büyük bir soru işareti. Havayı tam olarak koklamak gerekirse, bu elektriklenmenin bir kıvılcımla yağmura dönüşebileceği puslu bir hava hakim. Tabi biz Türklerin yıllardır uyguladığı “Allah büyük” diyerek bekle ve gör taktiği umarım başımıza daha büyük çoraplar örülmesine neden olmaz.

Blinken ne demişti

Dış İşleri Bakanı “Stratejik, yani sözde stratejik ortağımızın en büyük stratejik rakiplerimizden biri olan Rusya ile aynı çizgide olması kabul edilemez” demişti. Bununla birlikte Eski Başkan Trump yönetimi, Türkiye’ye Rusya’dan S—400 füze savunma sistemi satın almasının ardından ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulama kararı almıştı. Bu konu hakkında ise Blinken “bekleyip göreceğiz, Türkiye birçok açıdan müttefik ama hiçbir müttefik gibi davranmıyor ve bu durum bizim için çok ama çok büyük sıkıntı yaratıyor ve biz bu durumun çok farkındayız” diye konuşmuştu.

Her ne kadar direk Türkiye ile ilgili açıklama olmadı desem de dolaylı yoldan bizi ilgilendiren açıklamalarda, Dış İşleri Basın Sözcüsü Ned Price “Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafı görüşmelerin yeniden başlamasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

6 Ocağın ayak sesleri

ABD genelinde 6 Ocakta meydana gelen “kalkışma” (ironik bir şekilde Türkçe ile aynı karşılığa gelen “attempt” kelimesi kullanıldı.) sonrasında olaylar bir türlü dinmek bilmiyor. Ulusal basında bu haberlere ulaşmak pek kolay değil zira ülke hem büyük hem de konuyu başka yöne çeviriyorlar. Her ne kadar Başkan Biden “ Amerika test edildi ve biz daha güçlü çıktık” dese de ülkenin Cumhuriyetçilerin ağırlıklı olduğu yerlerdeki etnik grupları bir türlü dinmek bilmeyen eylemler içerisindeler. Ülke o kadar yüksek gerilim içerisinde ki Washington’da evsizlerin çıkardığı yangına çevik kuvvet ile müdahale edildiğini yazmıştım. Seattle’da bulunan “Anfita” grubunun eylemleri karşısında polis kuvvetleri yetersiz kaldı, ayıca yapılan gösteriler nedeni ile birçok iş yeri arar gördü. Bu noktada ülke genelini ele alırsak George Floyd ile başlayan olaylar Korona ve diğer tüm eylemlerin faturaları milyonlarca doları aştı. Başkan Biden’ın “Amerika’nın birleştirici gücü olacağım” söylemlerinin altında yatan olaylar bu gösterilerdir.

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…